-Isi, mua ei saa kuvata kun mä pyöräilen!
-Ei Isi kuvaa, tämä on…ööö….. poliisin tutka! Nyt leikitään poliisia ja Tapani Kansaa!
-Kuka on Tapani Kansa?
-Sellanen setä joka laulaa ja ajaa ylinopeutta
-Pitääkö munkin laulaa?
-Jos siltä tuntuu…
Leikki menee näin:
Kamera on ylinopeustutka, ja histogrammi* näyttää nopeuden (sitä on helppo tulkita kuhunkin tilanteeseen sopivasti). Opettele kamerasta miten histogrammin saa näkyviin. Siinä riittää pienellä kaaharilla ihastelemista moneksi kierrokseksi! Poliisin vaatteisiin pukeutuminen on suositeltavaa, mikäli haluaa uusia naapureita eläytyä leikkiin kunnolla.
*Canonissa usein disp tai info nappi, Nikonissa esim. ylös/alas nuoli. Tarkista tarvittaessa manuaalista.
Viime viikolla kirjoittelin liikkeen kuvaamisesta (liikkuva lapsi linssissä), joten voit lukaista sieltä myös kohdan 3 vinkit.
Kuva otetaan näin:
Kirkkaassa auringonpaisteessa saisi helposti kuvia, joissa lyhyellä suljinajalla kaikki olisi pysähtynyt teräväksi. Nyt onkin ideana se, että vauhti saadaan näkymään kuvassa. Tarkkana näkyvä R-A-K-A-S lapsi ja viiruiksi viuhahtanut tausta.
- Kameran kuvaustilaksi Tv/S, jossa sinä säädät suljinajan ja japanilainen insinööri (siis kameran automatiikka) huolehtii sopivasta valotuksesta.Säädä suljinaika sellaiseksi, että liikettä näkyy kuvassa (esim. 1/10 – 1/60).
- Kun äidin pikkupoika/-tyttö lähestyy, seuraa häntä kameralla. Yritä pitää hänet vakaasti keskellä kuvaruutua. Kun kohta on sopiva, paina laukaisinta. Muista jatkaa seuraamista kuvan oton jälkeen!
- Tarkennustilaksi kannattaa valita joko:
- Jatkuva, jolloin kamera muuttaa tarkennusta pyöräilijän lähestyessä, tai
- Tarkentaa kamera esim. maahan haluttuun kuvanottokohtaan, ja sitten kytkeä tarkennus objektiivin kyljestä (AF/MF nappi asentoon MF) kokonaan pois
- Voit myös kokeilla kuvaamista sarjakuvauksella: paina laukaisin pohjaan hyvissä ajoin. Näin voit keskittyä kokonaan lapsen seuraamiseen, eikä kamera heilahda napin painalluksesta.
- Kuten liikkuva lapsi linssissä vinkeissäkin oli puhe, tähänkin leikkiin voit yhdistää salaman. Silloin leikin nimeksi tulee nopeuskamera.
Kiitos kun luit,
- Jouni

